VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

O chatě

Historie

Historie chaty sahá do roku 1973 kdy byla ve Staré Vsi nejprve započata výstavba rodinného domu pro bydlení. Stavba byla zahájena a rozestavěna do úrovně hrubé stavby, avšak nebyla dokončena. V roce 1981 převzal rozestavěnou stavbu do své správy státní podnik ČSAD Brno - dopravní závod 622. Státní podnik ČSAD Brno přepracoval původní záměr výstavby rodinného domu na stavbu rekreačního střediska. Dle návrhu měl tento objekt sloužit pro ubytování 20 osob a v budoucnu bylo dokonce počítáno s rozšířením střediska o dalších cca 40 míst. V roce 1981 byla vydáno stavební povolení na výstavbu rekreačního střediska. V rámci výstavby byla provedena změna dispozičního uspořádání, ale vnější vzhled objektu byl zachován.
Výstavba objektu probíhala výhradně v tzv. AKCI "Z", kde oficiálně se jednalo o dobrovolnou, bezplatnou práci. Písmenem „Z“ se označovalo zvelebování. V rámci této akce tedy zaměstnanci podniku ČSAD Brno dokončili výstavbu rekreačního objektu. Objekt byl v roce 1983 zkolaudován.

Provoz chaty

Rekreační chata státního podniku ČSAD Brno byla využívána zejména pro zaměstnance a rodinné příslušníky podniku. Objekt byl dobově koncipován pro skupinovou dovolenou, měl 9 pokojů, prostornou kuchyni a nechyběla velká společenská místnost pro družení pracovního kolektivu. Toalety byly v každém patře na chodbě a sprchy v suterénu. Chata byla vždy u návštěvníků velmi oblíbená a to zejména pro vyjímečnou polohu a osobitou atmosféru chaty samotné. Po roce 1989 přešla chata v rámci privatizace do akciové společnosti ČSAD Brno holding. Společnost pokračovala s provozem,ale již na komerční bázi a ne jenom zaměstnancům společnosti. Vzhledem k dobovému majiteli tohoto objektu dostala od místních obyvatel chata název "Chata ČSAD" nebo "Brněnka".V roce 2002 byla chata ve velmi omšelém stavu a tak byla provedena částečná rekonstrukce, zejména byla opravena omítka, provizorně opravena střecha, zakoupen nový nábytek a vyměneny podlahové krytiny. V takovém stavu byl objekt provozován až do roku 2012.

Proč Chata Ferdinand?

Tak, aby byl zachován pečlivý provoz chaty byl zde správce, který měl na chatě svůj pokoj a staral se o blahobyt hostů a úklid. Od roku 2002 byl správcem chaty otec současných majitelů pan Ferdinand Raus, pro kterého se chata stala jeho druhým domovem. Rodina Rausových s přáteli zde trávili dovolené od konce 80.tých let a chata a místo samé jim přirostlo k srdci. Když pan Ferdinand Raus roku 2011 zemřel, rodina se rozhodla, že chatu odkoupí. A co by to bylo za chatu, kdyby neměla své jméno? Nikdo nemusel dlouze přemýšlet nad složitými názvy. A tak vznikla "chata Ferdinand"

Současný stav a vize do budoucna.

V roce 2012 byla chata jednak ve špatném technickém stavu neumožňující další provoz, ale také již plně nevyhovovala požadavkům rekreantů. V témž roce byla tedy zahájena kompletní rekonstrukce celého objektu. Chata byla půdorysně zachována, ale jinak zůstalo původní pouze nosné zdivo. Vše ostatní bylo kompletně rekonstruováno. Vnější vzhled chaty byl přizpůsoben horské architektuře. Vnitřní uspořádání a vybavení objektu řeší současné vysoké požadavky rekreantů. Chata je komfortně a stylově vybavena pro strávení pohodové dovolené. Do rekonstrukce nebyli zapojeni pouze šikovní řemeslníci, ale také rodina a přátelé majitelů. Snahou bylo vytvořit místo, které bude mít svoji duši a návštěvníci se k nám budou rádi vracet.

Líbí se vám chata Ferdinand?

V případě rezervace nebo dotazů volejte, pište.

(+420) 602 889 245
paticka_foto.jpg
s